O Spacelights

Designu se Eva Nečasová začala naplno věnovat až po narození syna Oskara v roce 2010. Dnes tvoří snové svítící oobjekty i nepřehlédnutelné geometrické šperky. Inspiraci přírodou v sobě nezapře žádný z jejích výtvorů.

Spacelights

Cesta Evy nebyla k designu přímá. Vystudovala textilku — obor tkaní koberců a tisk na látku, a to pro absolventku v roce 2000 automaticky znamenalo, že půjde vařit kafe kapitalistovi. Protože jí to k tvorbě ale vždy neodolatelně táhlo, po nocích se rekvalifikovala nejdřív na print grafika, potom na webdesignera. Tahle oblast ji ale časem začala svazovat a tak jsem rozšířila svoje portfolio o audiovizi a PC hry. Kreslila a fotila vášnivě po celou dobu a když se jí narodil syn Oskar, převrátil se jí život vzhůru nohama. Začala tvořit snová světla a pořídila si 3D tiskárnu.

Dnes jsem za tuhle složitou cestu ráda. Nepotřebuji nikomu platit, aby mi udělal web nebo fotky. Všechno zvládnu sama a nemusím dělat kompromisy.

Co jí na její práci nejvíc baví?

Baví mě to celé. Nejdřív přijde nápad a ten musím ukotvit. Donekonečna si přehrávám varianty forem. Pak je tu technická stránka věci, elektřina, pájení, 3D tisk… Jsem vášnivý kutil. A když je dílo na světě, seberu fotobatoh, vlezu přes plot k nám do mokřadu a tam se bořím do bahna pro tu nejlepší fotku. Jediné, co by za mne mohl někdo zastat, je obchod.

Některá ze světlotěles stojí na výrazném přírodním prvku, kombinují textil i další materiály. Jaký je proces jejich výroby?

Když domyslím tvar, je třeba na míru vytvořit zapojení světla. Pracuji pouze s LED diodami, protože nehřejí a jsou bezpečné. Pokud je součástí tělesa samorost, trvá někdy 1—2 roky, než je dřevo připraveno. Kyselinou šťavelovou ho zbavím larev a brouků, brousím a upravuji jeho tvar, pokud je třeba, musí také vyschnout a samozřejmě se neobejde bez nalakování. Některá tělesa základ ze dřeva nemají, u nich potom pracuji s dráty. Ty tvoří konstrukci, kterou následně obšívám. Ráda kombinuji šicí techniky, aby byl povrch co nejvíc strukturovaný. Finální úpravou je tužení textilních částí netoxickým lepidlem na bázi vody. Někdy je to třeba vzhledem ke konstrukci, ale obecně se pak světla lépe udržují.

Kolekce

Osobité šperky BLACKBLACK a tři doposud vzniklé kolekce svítících objektů

BLACKBLACK — kolekce černých 3D tištěných geometrických šperků

Zobrazit kolekci

Kolekce Trophies — při nočních toulkách lesem lovím duše fantaskní zvěře, přináším trofeje do mého zářícího království.

Zobrazit kolekci

Into the Woods — kolekce snových svítidel s tajemstvím nočního lesa

Zobrazit kolekci

A Place to Live — mikrokosmy života. Kolekce objektů se svítícími krajkovými květy

Zobrazit kolekci