Nočním lesem je připravovaná interaktivní světelná výstava Evy Nečasové & spol. kombinující prvky klasických textilních řemesel s novými technologiemi. Proběhne od 1.—30. září 2020 ve věži Novoměstské radnice v Praze.

V čem je výstava jedinečná

Eva Nečasová se spolu s dalšími autory snaží vytvořit tichý, svou krásou jedinečný prostor pro zastavení se v každodenním životě. Touha zažít svou klidnou podstatu ji vedla k nápadu vytvořit svítící noční les a přenést ho do galerie, kde bude přístupný každému. Jedinečnost celého konceptu tkví v inovativním propojení starých řemeslných technik a moderních technologií, kvalitnímu řemeslnému zpracování a vysoké estetice. Stejný koncept v tomto rozsahu nebyl doposud v ČR zpracován.

Pro koho výstava je a v čem bude její přínos

Výstava je pro všechny generace. Dospělým přinese vnitřní zklidnění a zážitek neobvyklé krásy. Dětem přinese nejen hravý zážitek spojený s pohádkovým tajemstvím. Poslouží také k edukaci v použití nových technologií, což bude podpořeno workshopy a dílničkami pro veřejnost i školy. V rámci instalace Mýtina je domluveno interaktivní divadelní představení Ticho a meditační večery v prostoru instalace Nočního lesa.

Popis výstavy

Les je světelná interaktivní instalace. Obsahuje více jak 25 svítících objektů, umístěných v zatemnělé místnosti prvního patra věže Novoměstské radnice. Objekty jsou inspirovány jak přírodou (makro květin, hub a mechů), tak mytologií (pohádkové bytosti). Svítící objekty jsou kombinací textilu, dřeva, betonu a 3D tisku. Návštěvníci budou moci spočinout a vnímat tichou krásu instalace, či objevovat její interaktivitu.

Ústředním objektem celé scény je interaktivní hra Strom. Je to skutečný, 3 metry vysoký, kmen stromu. Je z části obšit textilem, v němž jsou schovány LED diody a světelné senzory. Princip hry spočívá v tom, že návštěvníci dostanou do rukou laserová ukazovátka a paprskem světla hledají světelné senzory. Pokud na jeden z nich zasvítí, spustí to akci — například audiovizuální projekci, pohyb jiných objektů nebo zvuk.

Dalšími interaktivními svítícími objekty jsou například Dýchající světlo nebo pole Chvějících se květin. Dále bude instalace obsahovat autorskou projekci se zvukovým doprovodem od hudebníka DSȾN₸.

Instalace Mýtina je relaxační zóna v druhém patře věže. Prostor uprostřed místnosti vyplní velký závěsný textilní objekt ve tvaru mraku. V rámci něj umělkyně Jana Mercogliano vytvoří interaktivní instalaci Déšť. Pod Mrakem si návštěvníci budou moci odpočinout (natáhnout se) na tzv. Louce, což budou výtvarnicí Bárou Topinkovou speciálně pro tento účel vyrobené textilní koberce imitující mech, z nichž budou vyrůstat svítící houby. V prostoru Mýtiny budou také probíhat dílničky pro děti, workshopy pro dospělé a divadlo.

Autoři výstavy

Autorkou koncepce výstavy a svítících objektů je Eva Nečasová — Spacelights

Interaktivní instalaci Déšť vytvoří Jana Mercogliano — studio Verge

Bára Topinková je autorkou vybraných svítích objektů a dohlíží na instalaci Mýtina.

Programátor je Ota Herm

Audio doprovod vytvoří hudebník DSȾN₸